Stanisław Rybarczyk (1897-1919)

Powstaniec wielkopolski, żołnierz Wojska Polskiego.

Pochodził z Gorzynia, z rodziny chłopskiej od wieków osiadłej na terenie powiatu międzychodzkiego, zwłaszcza w parafiach kwileckiej i sierakowskiej. Jego ojciec Franciszek Rybarczyk pracował jako niższy urzędnik na poczcie w Gorzyniu.

Z małżeństwa z sierakowianką Petronelą z Wojewodów, zawartego w 1890 roku urodził się po siedmiu latach Stanisław.

  • rybarczyk_stanislaw_1
  • rybarczyk_stanislaw_2

NAUKA I LATA I WOJNY

 Po dzieciństwie spędzonym w Gorzyniu – w rodzinnym domu, przyszły lata nauki. Stanisław spędził je w Poznaniu, gdzie uczęszczał do szkoły handlowej, równolegle kończąc kurs drogerzystów.

 Młodość Stanisława Rybarczyka została brutalnie przerwana w 1914 roku wybuchem I wojny światowej.

Z chwilą ukończenia nauki w 1915 roku został powołany do armii z przydziałem służbowym do 7. pułku gwardii w Berlinie. Walczył w Belgii i północnej Francji. Ciężko ranny odłamkiem miny, leczył się w szpitalu w Bremie. Po wyzdrowieniu został skierowany na kurs karabinów maszynowych w Berlinie, po jego ukończeniu ponownie wyruszył na front.

 

OCHOTNIK - POWSTANIEC WIELKOPOLSKI

 Po klęsce Niemiec w listopadzie 1918 r. wrócił w rodzinne strony i wziął czynny udział w wypędzeniu Niemców z Poznania w chwili wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po utworzeniu 1. pułku strzelców wielkopolskich wstąpił jako ochotnik do 2. kompanii kulomiotów (karabinów maszynowych).

 

ZGINĄŁ WALCZĄC O LWÓW

 Z końcem marca Stanisław Rybarczyk wyruszył w szeregach swojego pułku na odsiecz Lwowa. Poległ ugodzony odłamkiem granatu 30 kwietnia 1919 roku w walkach z Ukraińcami pod Nagórzanami. Po zakończeniu działań wojennych przeniesiono jego szczątki na Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie spoczywają w mogile nr 271.

Stanisław Rybarczyk, bohater walk o Lwów nie otrzymał dotychczas upamiętnienia na pomniku poświęconym pamięci powstańców wielkopolskich oraz żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej w Międzychodzie przy ul. Dworcowej.

 

Ilustracje:

Portret Stanisława Rybarczyka, ok. 1915 r.

Poczta w Gorzyniu – miejsce, w którym urodził się i dorastał Stanisław Rybarczyk.

 

Bibliografia:

  1. Paczesny, Stanisław Rybarczyk (1897-1919). Bohater z Gorzynia poległ pod Lwowem, „Tydzień Międzychodzko-Sierakowski”, Nr 76 z 1 lutego 2012 r.

W obronie Lwowa i polskich Kresów. Polegli od 1 listopada 1918 r. do 30 czerwca 1919 r., Lwów 1936.